LOW CARB E-KUCHAŘKy

od Lucky Grusové

Druhy nízkosacharidových diet podle množství sacharidů

Od: Petra / LadyLowCarb


Nízkosacharidové diety se dají rozdělit podle vícera hledisek, dnes krátce o těchto dietách z pohledu množství sacharidů.

Všechny níže uvedené diety jsou založené na příjmu skutečných potravin, průmyslově co nejméně zpracovaných. Ze stravy jsou vyloučeny nebo značně omezeny potraviny s obsahem lepku, jednoduchých cukrů a škrobů.

Tipy na low carb čtení:

JAK PÁLIT A NEUKLÁDAT

Přečtěte si, jak se vědci spletli s jídlem, pohybem a pálením tuků.

Fitplan.cz


VOŇAVÁ KUCHAŘKA

Nejlepší low carb tištěná kuchařka pro nízkosacharidové vaření od Lucky Grusové.

Paleosnadno.cz

Souhrnně by se tyto diety daly označit jako low carb, přičemž čím více sacharidů obsahují, tím víc jsou dlouhodobě udržitelné, a spíše než dieta se považují za životní styl.

Carnivore dieta

Neboli masová dieta. Carnivore je nejpřísnější z nízkosacharidových diet, označuje se také jako bezsacharidová.

Je založená pouze na konzumaci masa, ryb a dalších živočišných produktů, jako jsou například vejce.

Nejí se ani žádná zelenina, která m.j. obsahuje sacharidy v podobě škrobů.

Ketogenní dieta

Ketogenní dieta se již více jak 100 let úspěšně používá k léčbě epilepsie u pacientů, kteří nereagují na podávání běžných antiepileptických léků.

Jedním z vedlejších účinků ketogenní diety je úbytek váhy bez pocitu hladu, proto se keto dieta stala populární i mezi běžnou populací.

Udává se, že ketogenní strava by měla obsahovat max. 50 g sacharidů za den, o většinu kalorického příjmu se postarají tuky.

Vlivem takto nastavených makronutrientů se organismus dostane do nutriční ketózy a jako hlavní zdroj paliva začne využívat tuky.

  • Pro většinu české komunity kolem nízkosacharidového stravování znamená low carb to samé jako ketogenní dieta (což je, přátelé, dost velký omyl). 

Liberální low carb dieta

Běžná západní strava obsahuje zhruba 30-60 % sacharidů.

Jako liberální low carb strava by se tedy dala označit taková, která obsahuje méně než 30 % sacharidů, ale zase nikoliv tak málo, abychom byli v nutriční ketóze.

Liberální low carb dieta je poměrně dobře snášena a dá se na ní vystavět udržitelný životní styl.

Slow carb

Slow carb je nejmírnější verzí nízkosacharidové stravy. Povoleny jsou potraviny obsahující tzv. dlouhé sacharidy, tedy například luštěniny, celozrnné obiloviny, rýže, ale i ovoce.

Sacharidy obsažené v těchto potravinách se v těle uvolňují postupně, nadlouho zasytí - odtud název slow carb.

Slow carb je v podstatě ekvivalentem zdravé vyvážené stravy, která obsahuje všechny tři makroživiny, pouze sacharidy jsou upřednostňované složené, nikoliv jednoduché (krátké) cukry.

Pozn.: Pojem slow carb je také často spojovaný se jménem Tima Ferrise, který pro tuto stravu vymyslel systém střídání přísného low carb a „podváděcích“ cheat dnů, kdy se jí, na co máte chuť.

Petra / LadyLowCarb

Zajímá mě vše kolem low carb, jak nízkosacharidové stravování ovlivňuje naše zdraví i psychickou pohodu. Nemám však lékařské vzdělání - mějte prosím na paměti, že každé lidské tělo reaguje na změny v jídelníčku jiným způsobem, proto se moje zkušenosti od těch vašich mohou lišit.

Dotazy nebo komentáře? Sem s nimi!

Your email address will not be published. Required fields are marked

  1. Dobrý večer ,jak zjistím kolik čeho můžu sníst .Jedná se o LC dietu.Děkují

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Kvalitní ořechy za výbornou cenu

Send this to a friend
Hezký článek z blogu LadyLowcarb.cz, tady je odkaz: https://ladylowcarb.cz/druhy-nizkosacharidovych-diet-podle-mnozstvi-sacharidu/