Můj příběh

Lady LowCarb

Zdravím, jmenuju se Petra a jsem Lady LowCarb tohoto webu.

Pokud máte chvilku, přečtěte si, jak jsem se dostala k nízkosacharidové stravě, která mi pomohla zbavit se kil a dát si do kupy zdraví.

Kdo jsem

Jsem normální ženská po čtyřicítce, mám fajn rodinu, frmol v domácnosti, sedavé zaměstnání, a ještě nedávno mě trápila kila navíc. Nic zvláštního, řeklo by se, fungovala jsem bez problémů. Do zrcadla jsem zběžně koukla ráno, než jsem šla do práce, a snažila se nevěnovat pozornost faldíkům, které šly ještě pořád zakrýt šikovně střiženými kousky oblečení.

Verdikt u doktora: Obezita, metabolický syndrom

Zlom přišel v létě 2018, když mě při preventivní kontrole obvoďák zahnal na váhu. Naše stará paní doktorka odešla do důchodu a po ní praxi převzal mladý lékař, který všechno bere moc vážně. Ačkoliv jsem se kroutila, byl neoblomný, a tak jsem si na to čertovo prkýnko stoupla.

Doma jsem váhu zakázala před lety, protože hmotnost je pouze orientační údaj, který nevypovídá o rozložení tuku, svalů a vody v těle. Nestresovala jsem se tím, že se nevážím. Ovšem číslo na váze u doktora mě dostalo do kolen: 99 kg při výšce 174 cm! BMI 32,7 - spadá do pásma obezity. Pan doktor prohlásil: Měla byste s tím něco dělat.

Z ordinace neodcházelo lehce. Ostatní výsledky z krve byly až na zvýšený cholesterol v normě, přesto doktor vyslovil podezření na metabolický syndrom, prediabetes. V rodinné anamnéze cukrovku nemáme, ale táta mi zemřel v 62 letech na rakovinu tlustého střeva, na které měl velký podíl špatný životní styl. Zatížení v rodině tedy je a našlápnuto mám hezky, byl nejvyšší čas se sebou něco dělat.

low carb před

Low carb začínám

Jak jsem objevila low carb (přes keto dietu v prášku)

Doma jsem sedla k internetu a hledala odpověď na můj problém: Jak rychle zhubnout? Vyhledávač nabídnul řešení v podobě keto diet v prášku; zdá se, že je to skvělý byznys. Pročítala jsem recenze štíhlých slečen a paní, kterým pytlíková keto dieta pomohla zhubnout. Příběhy to byly až neuvěřitelné.

Jenže… pak zahlodal červík a říkala jsem si: když na keto dietě v sáčku pár týdnů vydržím, co pak? Budu umět jíst bez jo jo efektu? Zabrousila jsem do zahraničí a podívala se, co na keto dietu říkají v USA, UK, v Německu. A tam jsem poprvé narazila na termín ketogenic diet (u Němců low carb) v úplně jiném kontextu, než jak práškové keto diety známe u nás.

low carb keto dieta výsledky první měsíc

Low carb výsledky první měsíc

Stručné zásady low carb stravy

Za ketogenní dietu je v zahraničí považovaná nízkosacharidová strava, připravovaná ze skutečných, nezpracovaných potravin: maso, ořechy, tučné jogurty, spousta zeleniny. Co se naopak z jídelníčku vyloučí, jsou cukry a sacharidy (rozuměj: pečivo, přílohy, sladkosti). Velké plus je, že při nízkosacharidovém stravování nemáte hlad a jíst můžete (povolené potraviny) do sytosti bez počítání kalorií.

Keto dieta je nejpřísnější verzí nízkosacharidového (low carb) režimu a nemá s keto dietami v prášku společného ani co by se za nehet vešlo. V zahraničí má nízkosacharidovka obrovské množství stoupenců, je také označovaná jako LCHF (low carb, high fat). Pro LCHF je charakteristické, že se baští zdravé tuky, které vás zasytí. Tuky také tvoří na low carb hlavní část kalorického příjmu. Co si dát k obědu losos s holandskou omáčkou, a jako přílohu fazolky na másle? V rámci dietního režimu? To vůbec nezní špatně!

MŮJ EXTRA TIP:

Low carb kuchařka s jídelníčky na hubnutí - pro ty, kteří chtějí začít a nevědí, jak na to

Přechod na low carb

Jakmile jsem nasbírala dostatek informací, připravila jsem se na přechod na nízkosacharidovou stravu. Z povolených low carb potravin jsem si vybrala takové, které mi chutnají, našla jsem si k nim nízkosacharidové recepty. Vyzbrojila jsem se vitamíny a minerály (vitamín C, hořčík s vitamínem B6 a draslík) na překlenutí adaptační fáze, která bývá doprovázená sacharidovou chřipkou.

Byla jsem na sebe přísná a naplánovala si na začátek nejstriktnější verzi low carb, tedy ketogenní dietu, kdy se sacharidy v potravě omezují skutečně razantně. Věděla jsem, že jakmile si tělo na spalování tuků jako hlavní zdroj energie zvykne, budu moct najet na uvolněnější režim.

S ketogenní dietou jsem začala ze dne na den, do nutriční ketózy jsem se dostala třetí den - ráno byl testovací proužek na měření ketonů v moči pozitivní. Sacharidová chřipka se přihlásila o slovo v druhé půlce prvního týdne, kdy tělu došly zásoby glykogenu a muselo přepnout na spalování tuků. Než jsem se dostala do pohody, uplynulo zhruba 5 týdnů - u někoho to bývá otázka několika dní, ale protože jsem skutečně závislačila na cukru, chvíli trvalo, než si organismus zvykl na nové poměry.

low carb výsledky druhý měsíc

Po třech měsících na low carb

Moje výsledky

Předně chci říct, že jsem se v průběhu hubnutí na low carb nevážila, ale dělala si fotky. První měsíc jsem se srovnávala s přechodem na nízkosacharidovku, trpěla jsem sacharidovou chřipkou (tristní byl asi týden), takže jsem ani neměla moc času pozorovat, jak se mi mění tělo. Největší úbytek kil přišel ve druhém měsíci low carb, změny byly znatelné. Třetí měsíc jsem byla na dva týdny na cestách, stravování bylo složitější, ale to už si tělo docela zvyklo a odpustilo mi občasný prohřešek v jídle. Věděla už jsem, jak mi organismus reaguje, když sním nějakou čuňačinku. Zhruba po pěti měsících se úbytek váhy zastavil, rozhodně však na sebe nejsem přísná a vím, že pokud bych najela na přísnější režim, váha se zase pohne dolů. Po pěti měsících jsem si také poprvé stoupla na váhu: od začátku low carb jsem zhubla 18 kg.

low carb výsledky čtvrtý měsíc

Výsledky pět měsíců na low carb

Současný stav

V současné době, cca 9 měsíců od začátku low carb, se cítím dobře, váhu si v pohodě držím, chystám se k určitým dietním opatřením, s jejichž pomocí se ještě pár kil zbavím. Jím 3x denně, dvě jídla nízkosacharidová, třetí obvykle se zvýšeným obsahem zdravých sacharidů – žitný chléb, luštěniny. Umím odhadnout reakce těla na různý typ jídla, které sním, výrazně se mi zlepšila pleť, s energií jsem na tom v pohodě. Jsem schopná vařit pro rodinu, aniž bych uždibovala, někdy si dám kousek koláče, který upeču. Troufám si říct, že jsem zkrotila svoje chutě, především závislost na sladkém. Věřím, že z dlouhodobého hlediska nebude problém stravu s omezením sacharidů dodržovat.

Jsem výživový poradce. A proč ne?

A protože bychom si měli dělat radost kdykoliv je to možné, absolvovala jsem na podzim 2018 kurz u společnosti Nutris® a stala se certifikovaným výživovým poradcem. Splnila jsem si tím jeden z mých snů, rozšířila si povědomí o fungování lidského těla. Vím nejenom prakticky, ale i teoreticky, co se mi s organismem děje, když se stravuju v nízkosacharidovém režimu.

Low carb blog

Nízkosacharidové stravování třese českými luhy a háji, na internetu najdete spoustu článků a informací o low carb stravě. Některé z nich jsou vysloveně bláboly od lidí, kteří byli buď „zaplacení“, nebo low carb viděli z rychlíku. Rozhodla jsem se založit si blog, kde budu sdílet low carb zkušenosti, které testuji sama na sobě. Na blogu také najdete recepty na chutná nízkosacharidová jídla. Užijte si je!

Kam dál? Přečtěte si články o zdraví a hubnutí, spojené s nízkosacharidovou stravou, nebo mrkněte na low carb recepty 🙂

Zdroje k nízkosacharidové stravě

>
Sdílej s přáteli
Hezký článek z blogu LadyLowcarb.cz, tady je odkaz: https://ladylowcarb.cz/muj-pribeh/