Pokud už jste zaslechli termíny jako keto dieta a low carb strava, možná vám vrtá v hlavě, jaký je mezi nimi rozdíl.
Ráda vám vysvětlím, v čem se tyto stravovací režimy liší (a krátce zmíním, co mají společné).
Tipy na low carb čtení:
Přečtěte si, jak se vědci spletli s jídlem, pohybem a pálením tuků.
Nejlepší low carb tištěná kuchařka pro nízkosacharidové vaření od Lucky Grusové.
Na začátek si udělejme jasno: v článku se zaobírám stravovacími styly, které mají jídelníček poskládaný ze skutečných potravin.
Pod pojmem keto dieta je u nás v Česku totiž rozšířená pytlíková dieta, která je oblíbená u lidí, hledajících zkratkovité řešení. O té já dnes mluvit nebudu.
Co mají low carb a keto společné
Nejprve stručně, co mají low carb a keto dieta společného: obě se řadí mezi tzv. nízkosacharidové diety.
Potrava, kterou přijímáme, se skládá ze 3 makronutrientů: tuků, sacharidů a bílkovin. To, co sníme, se dá procentuálně do těchto makronutrientů rozdělit.
Strava běžného člověk obsahuje zhruba takovýto poměr živin:
Nízkosacharidové diety jsou takové, které obsahují méně než 30 % sacharidů [Zdroj: 1]
V zahraničí se nízkosacharidové diety označují termínem low carb.
Existuje poměrně velké množství typů nízkosacharidových (low carb) diet. Liší se v poměru makroživin, v tom, co se může jíst, v jakém množství či pořadí, jaké jsou časové rozestupy mezi jídly atp.
Nejznámější nízkosacharidové (low carb) diety jsou:
Další z nízkosacharidových (low carb) diet je také keto neboli ketogenní dieta.
A teď se podívejme na rozdíly:
Low carb vs. keto dieta: rozdíly
1) Keto dieta je pouze poddruh low carb stravy
Ketogenní (keto) dieta je druh low carb stravy. Low carb strava jako termín je nadřazená ketogenní dietě.
Je to podobné, jako byste řekli NÁBYTEK (low carb) a potom vyjmenovávali jednotlivé typy nábytku: ŽIDLE, STŮL, SKŘÍŇ (Atkinsonova, Dukanova, ketogenní dieta).
Ketogenní dieta se vyznačuje velmi striktními pravidly, zatímco low carb strava jako taková je poměrně benevolentní, její zásady je možné dobře přizpůsobit požadavkům každého strávníka.
Petřin nízkosacharidový newsletter
pro dámy
Jednou za čas užitečné LOW CARB tipy a recepty do vašeho e-mailu? Přihlaste se k odběru:
Váš e-mail je u mě v bezpečí, čtěte Zásady ochrany soukromí
2) Při keto dietě si hlídáte příjem sacharidů podstatně přísněji, než u low carb stravy
Zatímco matka nízkosacharidových diet, low carb strava, povoluje až 30 % sacharidů v jídle co sníme, v ketogenní dietě si můžete dát sacharidů jen 5-10 %.
V praxi to znamená, že na ketogenní dietě se vzdáte téměř veškerých sacharidů. Žádné přílohy (pečivo, běžné přílohy, sladkosti, luštěniny), ale ani ovoce nebo škrobnatá zelenina.
Jíst budete maso, tučné mléčné výrobky, ořechy, zejména zelenou zeleninu (ta, co roste nad zemí).
Naprostou většinu příjmu budou tvořit tuky, proto se ketogenní dietě často přezdívá LCHF (low carb, high fat) – sacharidy nízko, tuky vysoko.
3) Při keto dietě jste v nutriční ketóze, při low carb není ketóza podmínkou
Pokud držíte ketogenní dietu, váš organismus se brzy přepne do nutriční ketózy.
Jako zdroj energie nebude využívat glukózu (jednoduchý sacharid), ale ketolátky, které se v těle začnou tvořit, jakmile se vyčerpají zásoby glykogenu („cukry“ na horší časy, uložené ve svalech a játrech).
U liberální, nepřísné low carb stravy se organismus do nutriční ketózy nedostane. Alespoň ne dlouhodobě.
Pokud jste normálně fungující člověk (nikoliv např. vrcholový sportovec) a chcete to s low carb zkusit, je výhodné držet sacharidy na úrovni 20-25 %, tj. kolem 100-130 g za den.
Komplexní sacharidy jsou zdrojem energie a podporují psychickou pohodu, což třeba já jako rozlítaná máma od rodiny považuji za velmi významné plus pro tuto makroživinu.
4) Keto dietu doprovází sacharidová chřipka, low carb stravování lze zvládnout bez keto chřipky
Krátce po zahájení ketogenní diety se v organismu začne měnit způsob hospodaření s energií, dojde na nutriční ketózu (viz bod 3).
Tělo na nové poměry není zvyklé, dá nám to najevo tzv. keto chřipkou.
Projevy keto chřipky nepřehlédnete:
Této fázi se říká keto adaptace, trvá několik dní až týdnů.
Jak jsem psala v bodu 3), pokud sacharidy v přijímané potravě udržíme na 20 – 25 %, s velkou pravděpodobností se nám sacharidová chřipka vyhne. Nebo proběhne ve velmi mírné formě.
5) Ketogenní dieta se využívá zejména jako terapeutická dieta, low carb může být při dobrém nastavení dlouhodobě udržitelná
Ketogenní (keto) dieta není žádný módní výstřelek, prvně se objevila na začátku 20. století. Tehdy se začala ordinovat pacientům s epilepsií.
Nasazení ketogenní diety u pacientů vykázalo značné zlepšení zdravotního stavu, jedním z „vedlejších účinků“ byl rychlý úbytek hmotnosti. Novodobí dietetáři si z ketogenní diety vzali právě ten vedlejší účinek, tedy shazování kil.
Ketogenní dieta se před několika lety stala naprostým hitem v zahraničí (ketogenic diet), záhy se rozšířila také k nám do českých luhů a hájů.
Ketogenní dietu jsme u nás však adoptovali jako low carb a hodili tak do jednoho pytle celé variace nízkosacharidových diet, z nichž některé nutně nemusí být špatně.
Pokud se nízkosacharidová (low carb) dieta a trojpoměr makroživin rozumně nastaví, může být z dlouhodobého hlediska dobře udržitelná. To však, podle mého názoru, striktní ketogenní dieta není.
Na závěr přikládám představu rozložení makroživin při běžné západní stravě, keto dietě a low carb (ten třetí grafík vpravo je mi ze všech nejbližší 🙂

Závěrem
Zejména začátečníci, těhotné nebo kojící maminky, nebo osoby užívající dlouhodobě léky by se do ketogenní diety neměli pouštět bez rozmyslu, případně porady se svým lékařem.
Pokud chcete nízkosacharidovou (low carb) dietu vyzkoušet, nastavte si sacharidy pro začátek na hodnotu kolem 100 g denního příjmu (což odpovídá podílu na makroživinách ve výši zhruba 20 - 23 %).
Uvidíte, zda se budete na takové stravě cítit komfortně, poté můžete doladit svůj jídelníček tak, aby co nejlépe vyhovoval vašim potřebám.
Zdroj [1] https://www.mall.tv/rozum-v-troube/nizkosacharidova-dieta-nejen-hubnuti-ale-i-dalsi-zdravotni-benefity
