LOW CARB E-KUCHAŘKy

od Lucky Grusové

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"17ee7":{"name":"Main Accent","parent":-1}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default Palette","value":{"colors":{"17ee7":{"val":"hsla(var(--tcb-main-master-h, 210), var(--tcb-main-master-s, 77%), var(--tcb-main-master-l, 54%), 1)"}},"gradients":[]},"original":{"colors":{"17ee7":{"val":"rgb(19, 114, 211)","hsl":{"h":210,"s":0.83,"l":0.45}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
PROHLÉDNOUT
__CONFIG_group_edit__{}__CONFIG_group_edit__
__CONFIG_local_colors__{"colors":{},"gradients":{}}__CONFIG_local_colors__

Zápach z úst při ketogenní dietě

Od: Petra / LadyLowCarb


Pustili jste se do ketogenní diety, omezili v jídelníčku sacharidy jak jen to šlo, a najednou ouha… v puse se objevila pachuť, doprovázená nepříjemným zápachem.

Je zápach z úst na keto dietě normální? A co se s tím dá dělat?

Tipy na low carb čtení:


JAK PÁLIT A NEUKLÁDAT

Přečtěte si, jak se vědci spletli s jídlem, pohybem a pálením tuků.

Fitplan.cz


VOŇAVÁ KUCHAŘKA

Nejlepší low carb tištěná kuchařka pro nízkosacharidové vaření od Lucky Grusové.

Paleosnadno.cz

Můžou za to makroživiny

Ketogenní dieta je strava výrazně nízkosacharidová.

Jakmile tělu seberete sachry, běžný zdroj energie, přepne na pálení tuků. Dostanete se do nutriční ketózy. Při ketóze vznikají látky zvané ketony, které způsobují tzv. "zkažený dech" a pachuť v puse.

Sacharidy jsou pro lidský organismus základním palivem. Tělo po nich sahá a pálí je, jakmile dochází k fyzické (i psychické) námaze.

Je to jednoduché, pohodlné, navíc sacharidů je dostatek, obvyklá strava západního typu jich obsahuje kolem 60 %.

Pokud tělu sacharidy snížíme, musí se novým poměrům přizpůsobit. Žádný strach, zdravý organismus je poměrně pružný. Jakmile však poslední sacharidy spotřebuje, sáhne si pro energii do naší zásoby tuků.

Nutriční ketóza

Organismus, který jako zdroj energie využívá místo sacharidů tuky, se nachází v nutriční ketóze. Ketóza je výhodná pro hubnutí bez pronásledování chutěmi a pocitem hladu.

Přechod do nutriční ketózy má také vedlejší účinky, které dokáží potrápit. Mezi nejčastější patří keto chřipka, doprovázená žízní, zvýšenou únavou, bolestmi hlavy, křečemi v nohách.

Tyto problémy jsou pouze dočasné a vymizí, jakmile se tělo adaptuje (keto chřipka trvá několik dní, výjimečně týdnů).

Jedním z nepříjemných doprovodných projevů nutriční ketózy je zápach z úst. 

Bohužel, zápachu se jen tak snadno nezbavíte, alespoň já jsem nepřišla na žádný stoprocentně účinný způsob.

Zápach z úst se dá naštěstí několika způsoby zmírnit, abyste byli pro své okolí (a zejména partnera) společensky přijatelní a necítili se hloupě.

Proč ti smrdí z pusy?

Ketony jsou částice na acetonové bázi, které se z trávící soustavy dostávají do dutiny ústní. Pokud v nutriční ketóze setrváte po delší dobu, zápach se zmírní, ale neřekla bych, že zcela vymizí.

„Acetonový dech“ doprovází většinu tzv. hladových diet, při kterých se dlouho nejí. Dobře jej znají ti, kteří praktikují půsty.

Jestliže se zapomenete navečeřet, klidně se může stát, že ráno vám bude cítit z úst víc než obvykle. Pro běžně stravujícího jedince stačí dát si porci sacharidového jídla (např. chleba namazaný něčím) a pak si pořádně vyčistit zuby. Tělo začne pálit sacharidy a tvorba ketonů ustane.

Tipy proti zápachu z úst

Na ketogenní dietě máte s voňavou pusou problém. Musíte si pomoct, abyste projevy zápachu zmírnili.

Tady je pár jednoduchých tipů:

  • Důkladně si čistěte zuby, ideálně i v průběhu dne, používejte škrabku na jazyk.
  • Balíček žvýkaček bez cukru pomůže – kupte si třeba ty, které obsahují xylitol. XYLITOL je cukr, který je na keto dietě povolený, navíc byly prokázané jeho účinky při ochraně chrupu před zubním kazem.
  • Když je zle, použijte ústní sprej nebo ústní vodu. Ideální jsou přírodní, s obsahem bylinek nebo koření. 
  • Zkuste žvýkat hřebíček, klidně začněte jen kouskem. Nebo lístky čerstvé máty.
  • Dopřejte si tzv. elektrolyty. Jsou to minerální látky a stopové prvky, které organismu při přechodu do nutriční ketózy můžou chybět. Uvařte si poctivý vývar z hovězího a zeleniny, který necháte přes noc táhnout v hrnci, a pak jej v průběhu dne popíjejte.
  • Dostatečně pijte, do vody vymačkejte šťávu z citronu a lehce osolte.
  • Užívejte minerály: hořčík je základ, dále draslík, sůl (sodík) do sebe dostanete ve vývaru nebo v osolené vodě s citronem (viz předchozí bod).
  • Pokud je pro vás zápach z úst nepřekonatelný, navyšte příjem sacharidů. Zápach z úst by měl být méně intenzivní.

Pomůže také Intermitent Fasting

Je-li pro vás zápach z úst na ketogenní dietě nepřijatelný, zkuste navýšit sacharidy ve stravě. Možná vás to tzv. vyhodí z ketózy, ta však není nezbytnou podmínkou pro úspěšné low carb hubnutí.

Navýšíte-li sacharidy, doporučuji tohle opatření doplnit o intermitent fasting, neboli přerušovaný půst. Pro ženy se dobře osvědčil systém 16/8.

Název zní strašidelně, ale v podstatě se jedná o to, že po čtvrté páté hodině odpolední už nebudete jíst a snídani si dáte až ráno, řekněme kolem deváté. Žádná hrůza, že?

Dobrá rada: Pokud jíte 2-3x denně, což je na vhodně nastavené ketogenní dietě běžné, naplánujte si většinu sacharidů, které jste si v rámci keto režimu povolili, na dopoledne nebo poledne. Večer se zase vraťte k přísnějšímu nízkosacharidovému jídelníčku.

Shrnutí

Zápach z úst je běžným doprovodným jevem ketogenní diety. Intenzita zápachu souvisí s množstvím sacharidů přijímaných v potravě; čím je jich méně, tím je pocit pachuti v ústech intenzivnější. Postupem času se zápach zmírňuje, obvykle však nevymizí úplně. Zápach lze poměrně účinně zmírnit pomocí vhodně vybraných opatření. 

A co vy? Máte zkušenosti se zápachem z úst na ketogenní dietě nebo přísnější low carb stravě? Nějaké tipy, jak se vám podařilo jej zvládnout? Sem s nimi! 🙂

Petra / LadyLowCarb

Zajímá mě vše kolem low carb stravování. Jsem certifikovaným absolventem kurzu výživový poradce (společnost Nutris®), nemám však lékařské vzdělání - mějte prosím na paměti, že každé lidské tělo reaguje na změny v jídelníčku jiným způsobem, proto se moje zkušenosti od těch vašich mohou lišit.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Kvalitní ořechy za výbornou cenu

>
Send this to a friend
Hezký článek z blogu LadyLowcarb.cz, tady je odkaz: https://ladylowcarb.cz/zapach-z-ust-pri-ketogenni-diete/