Mandlová mouka za super cenu u Grizly.cz - VYZKOUŠEJTE! »

Zápach z úst při ketogenní dietě

zápach z úst keto dieta

Pustili jste se do ketogenní diety, omezili v jídelníčku sacharidy jak jen to šlo, a najednou ouha… v puse se objevila pachuť, doprovázená nepříjemným zápachem. Je to normální? A co se s tím dá dělat?

Můžou za to makroživiny

Ketogenní dieta je strava výrazně nízkosacharidová. Jakmile tělu seberete sachry, běžný zdroj energie, přepne na pálení tuků. Při tom vznikají látky zvané ketony, které způsobují tzv. "zkažený dech" a pachuť v puse. Tolik ve zkratce, a teď si to pojďme rozebrat.

MŮJ EXTRA TIP:

Low carb kuchařka s jídelníčky na hubnutí - pro ty, kteří chtějí začít a nevědí, jak na to

Sacharidy jsou pro lidský organismus základním palivem. Tělo po nich sahá a pálí je, jakmile dochází k fyzické (i psychické) námaze. Je to jednoduché, pohodlné, navíc sacharidů je dostatek, obvyklá strava západního typu jich obsahuje kolem 60 %. Pokud však tělu sacharidy snížíme, musí se novým poměrům přizpůsobit. Žádný strach, zdravý organismus je poměrně pružný. Jakmile sacharidy dojdou, sáhne si do zásoby tuků. 

Nutriční ketóza

Organismus místo sacharidů využívá jako zdroj energie tuky = tímto nastavením se dostaneme do tzv. nutriční ketózy, která přináší řadu benefitů, zejména pro hubnutí bez pocitu hladu.

Přechod do nutriční ketózy má však také vedlejší účinky, které dokáží potrápit. Mezi nejčastější patří sacharidová chřipka, doprovázená žízní, zvýšenou únavou, křečemi v nohách. Tyto problémy naštěstí odezní, jakmile se tělo adaptuje (keto chřipka trvá několik dní, výjimečně týdnů).

TIP: Jak na ketogenní dietu se dozvíte V TOMTO ČLÁNKU

Jedním z nepříjemných doprovodných projevů nutriční ketózy je zápach z úst. Bohužel, zápachu se jen tak snadno nezbavíte, alespoň já jsem nepřišla na žádný rychlý a stoprocentně účinný způsob. Dobrá zpráva je, že zápach z úst se dá zmírnit, není třeba se obávat, že se z vás stane persóna, kterou budou ostatní při společenských setkáních obcházet obloukem.

Proč ti smrdí z pusy?

Ještě jednou: v nutriční ketóze tělo jako zdroj energie pálí tuky. Při tomto procesu vznikají odpadní látky, zvané ketony. Jedná se o látku na acetonové bázi, která se ze zažívací soustavy dostává do dutiny ústní. Pokud v nutriční ketóze setrváte po delší dobu, zápach se zmírní, ale neřekla bych, že zcela vymizí.

TIP: Nově na low carb a nevíte, co vařit? Zkuste VOŇAVOU KUCHAŘKU od Lucky Grusové. Spousta low carb, paleo receptů s podrobnými postupy.

„Acetonový dech“ doprovází většinu tzv. hladových diet, při kterých se dlouho nejí. Dobře jej znají ti, kteří praktikují půsty. Pokud se zapomenete navečeřet, klidně se vám může stát, že ráno vám bude cítit z úst víc než obvykle. Pro běžně stravujícího jedince stačí dát si porci sacharidového jídla (např. chleba namazaný něčím) a pak si pořádně vyčistit zuby. Tělo začne pálit sacharidy a tvorba ketonů ustane.

Tipy proti zápachu z úst

Pokud jste na ketogenní dietě, máte s voňavou pusou problém. Zápach z úst lze pouze zmírnit. Jak? Tady je několik tipů:

 • Důkladně si čistěte zuby, ideálně i v průběhu dne, používejte škrabku na jazyk.
 • Balíček žvýkaček bez cukru pomůže – kupte si třeba ty, které obsahují xylitol. Xylitol je cukr, který je na keto dietě povolený, navíc byly prokázané jeho účinky při ochraně chrupu před zubním kazem.
 • Když je zle, stříkněte si do pusy ústní sprej. Opět dejte pozor na složení. V lékárně seženete přírodní ústní spreje, např. šalvějový ústí sprej, který má desinfekční účinky.
 • Zkuste žvýkat hřebíček, klidně začněte jen kouskem. Nebo lístky čerstvé máty.
 • Dopřejte si tzv. elektrolyty. Jsou to minerální látky a stopové prvky, které organismu při přechodu do nutriční ketózy můžou chybět. Uvařte si poctivý vývar z hovězího a zeleniny, který necháte přes noc táhnout v hrnci, a pak jej v průběhu dne popíjejte.
 • Dostatečně pijte, do vody vymačkejte šťávu z citronu a lehce osolte.
 • Užívejte minerály: hořčík je základ, dále draslík, sůl (sodík) do sebe dostanete ve vývaru nebo v osolené vodě s citronem (viz předchozí bod).
 • Pokud je pro vás zápach z úst nepřekonatelný, opatrně navyšte příjem sacharidů. Vyzkoušejte, kam až vás organismus pustí.

Pomůže také Intermitent Fasting

Navýšíte-li sacharidy, doporučuji tohle opatření doplnit o intermitent fasting, čili přerušovaný půst. Nebojte, název zní strašidelně, ale v podstatě se jedná o to, že po čtvrté páté hodině odpolední už nebudete jíst a snídani si dáte až ráno, řekněme kolem deváté. Žádná hrůza, že?

Dobrá rada: Pokud jíte 2-3x denně, což je na vhodně nastavené ketogenní dietě obvyklé, naplánujte si většinu sacharidů, které jste si v rámci keto režimu povolili, na dopoledne nebo poledne. Večer se zase vraťte k přísnějšímu nízkosacharidovému jídelníčku.

Tímto si dovoluji téma zápach úst na ketogenní dietě uzavřít. A co vy, zkoušeli jste přísnější formy low carb (ketogenní dietu) a postihnul vás při tom zápach z úst? Jak jste proti němu bojovali? Nějaké tipy a triky? Napište mi do komentářů.

A pokud se vám článek líbil, pomozte mi ho prosím sdílet na Facebooku - děkuji! 🙂

Kniha Jak pálit a neukládat

Zjistit více

Vše, co jste chtěli vědět o spalování tuků - skvělá kniha od Petra Nováka, ve které vám vysvětlí, jak se vědci spletli s jídlem, pohybem i pálením tuků.

Stáhněte si ukázku knihy zdarma!

O autorovi

  Petra / LadyLowCarb

  Zajímá mě vše kolem nízkosacharidového stravování, jinak také low carb a její nejpřísnější verze, ketogenní dieta. Zkouším na sobě, jak lze snížením sacharidů ve stravě zhubnout a zlepšit si zdraví. Jsem certifikovaným absolventem kurzu výživový poradce (společnost Nutris®), nemám však lékařské vzdělání - mějte prosím na paměti, že každé lidské tělo reaguje na změny v jídelníčku jiným způsobem, proto se moje zkušenosti od těch vašich mohou lišit.


  >

  Sdílej s přáteli

  Hezký článek z blogu LadyLowcarb.cz, tady je odkaz: https://ladylowcarb.cz/zapach-z-ust-pri-ketogenni-diete/