LOW CARB E-KUCHAŘKy

od Lucky Grusové

Blanšírovaná brokolice – královna low carb

Od: Petra / LadyLowCarb


Občas narazím na článek, poukazující na škodlivost nízkosacharidové diety z důvodu nedostatečného příjmu zeleniny.

Za takové bláboly bych autora pověsila za uši do průvanu, protože zelenina tvoří podstatnou část low carb talíře.

Tipy na low carb čtení:

JAK PÁLIT A NEUKLÁDAT

Přečtěte si, jak se vědci spletli s jídlem, pohybem a pálením tuků.

Fitplan.cz


VOŇAVÁ KUCHAŘKA

Nejlepší low carb tištěná kuchařka pro nízkosacharidové vaření od Lucky Grusové.

Paleosnadno.cz

Navíc bychom měli jíst od každé barvy kousek, přičemž nejzdravější je zelená. A královským zástupcem zeleniny v zeleném je... brokolice!

O brokolici

Brokolice v jídelníčku pomáhá předcházet obezitě, cukrovce, snižuje riziko kardiovaskulárních chorob.

Obsahuje velké množství mikroživin.

Nejvýznamnější je vitamín C, jehož nedostatkem populace všeobecně trpí.

Céčko spolu s vitamíny A a E, které v brokolici také najdete, přispívá k dobré imunitě, ale také k mladšímu vzhledu. Konzumenti brokolice potvrdí hladší pleť a méně vrásek, což ocení především ženy.

Jak připravit brokolici, aby chutnala?

Brokolice jako taková nepatří v českých kuchyních mezi nejoblíbenější potraviny.

Pomocí několika kuchařských fíglů lze vztah k této zelené krásce obrátit v její prospěch. Mým tipem, jak dostat brokolici na talíř, je předem ji oblanšírovat. 

Že jste ještě o blanšírování neslyšeli? Mrkněte, co tahle finesa obnáší a rozhodně ji co nejdříve zařaďte do repertoáru vašich technik v kuchyni!

Thrive Leads Shortcode could not be rendered, please check it in Thrive Leads Section!

Co je blanšírování?

Blanšírování je kuchařská úprava, kdy se zelenina krátce povaří ve vroucí osolené vodě a vzápětí se šokově zchladí ve vodě ledové.

Blanšírování považuji za naprosto bezkonkurenční způsob tepelné úpravy zeleniny. Blanšírovaná zelenina zůstane křupavá na skus a nikoliv blátivá, zachovají se v ní enzymy a vitamíny, a navíc získá intenzivnější barvu – na talíři krásně vypadá.

Ideálním kandidátem na blanšírování je právě brokolice.

Blanšírování brokolice - postup

  1. 1
    Brokolici důkladně opláchneme, kdo má utrženou svoji ze zahrádky, ponořte na půl hodiny do osolené vody, aby vyplavaly nežádoucí breberky.
  2. 2
    Odřízneme stonek a brokolici rozebereme na menší, stejně velké růžičky o průměru kolem 4 cm.
  3. 3
    Ve větším hrnci přivedeme k varu osolenou vodu. Soli se nebojte a hojně sypte; voda, ve které budete brokolici blanšírovat, by se slaností měla rovnat mořské. Sůl dodá brokolici chuť, ale také zabrání, aby vroucí voda vytáhla z brokolice zbytečně vitamínů a minerálů.
  4. 4
    Do vroucí vody opatrně vložíme naporcovanou brokolici. V ideálním případě by se voda neměla přestat vařit, obvykle však voda bublat přestane. Dobrý tip je dávat brokolice do vody v menších dávkách, postupně, aby přílišné množství vodu zbytečně nezchladilo.
  5. 5
    Brokolici vaříme na skus, tak, aby byla měkká, ale stále křupavá. Trvá to zhruba 4 minuty, ale můžete vyzkoušet tak, že kousek brokolice vytáhnete po 3 minutách, zchladíte a ochutnáte.
  6. 6
    Po uplynutí doby varu vyjměte brokolici z hrnce, používám děrovanou naběračku, pro tyto účely ideální. Brokolici vložíme do mísy se studenou vodou, do které jsme vhodili kostky ledu. Tzv. šokové zchlazení je velmi důležité, zastavíte tak proces vaření a zelenina zůstane přesně taková, jakou jste si usmysleli, že bude, když jste ji vytáhli z hrnce.
  7. 7
    Brokolici necháme v ledové lázni až do úplného vychlazení.

Mezitím v hrnci s vroucí vodou blanšírujeme všechny dávky brokolice.

MŮJ TIP: Nezapomeňte blanšírovat také odříznutý stonek! Potřebuje trochu delší dobu varu, případně jej před blanšírováním oloupejte. Mnozí odborníci na výživu říkají, že ve stonku brokolice je schováno ještě víc minerálů a vitamínů než v růžičkách.

Co s blanšírovanou brokolicí?

Osobně ji používám jako přílohovou zeleninu na svém low carb talíři, jinak brokolice samozřejmě není určená jen pro nízkosacharidové stavování, je perfektní jako příloha také v běžné kuchyni.

Blanšírovanou brokolici můžete nechat v lednici pokud víte, že ji během následujících 2-3 dnů spotřebujete.

Další variantou je rozložit vychladnutou a okapanou brokolici na tác a dát ji na hodinu do mrazáku. Zhruba po hodině zamraženou brokolici sesypejte do sáčků a označte datem, kdy jste brokolici do mrazáku uložili. Mražená vydrží až několik měsíců.

Blanšírovanou brokolici vhoďte na pánev a ohřejte na troše másla nebo ghí, to pokud ji nechcete konzumovat studenou. Dobrá je brokolice jako součást zeleninového salátu nebo v teplé variantě se sýrovou omáčkou.

TIP: Zkuste také blanšírovaný květák

Další zelenina vhodná k blanšírování

Nejenom brokolice se hodí k blanšírování. Dalšími ideálními kandidáty jsou chřest, kapusta, hráškové nebo fazolové lusky, kapustičky, květák.

Vždy blanšírujeme pouze jeden typ zeleniny; listová potřebuje méně času než třeba brokolice.

Petra / LadyLowCarb

Zajímá mě vše kolem low carb, jak nízkosacharidové stravování ovlivňuje naše zdraví i psychickou pohodu. Nemám však lékařské vzdělání - mějte prosím na paměti, že každé lidské tělo reaguje na změny v jídelníčku jiným způsobem, proto se moje zkušenosti od těch vašich mohou lišit.

Dotazy nebo komentáře? Sem s nimi!

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Kvalitní ořechy za výbornou cenu